Isokorb® elemek beépítése Beépítéssel kapcsolatos kérdések

Napjainkban egyre több épület erkélyszerkezetét nem a hagyományos technológiával, az u.n. körbeszigeteléssel, hanem a Nyugat-Európában már sztenderd megoldásnak számító hőtechnikai elválasztással, a Schöck Isokorb® elemmel hőszigetelik. Ez azt jelenti, hogy a konzolos vasbeton szerkezetet elválasztják az épülettől, így az épület külső hőszigetelő burka összefüggő marad, vagyis nincsenek nagy lehűlő felületek (erkély), nem kell az erkély tömegét a lakással együtt fűteni, a hőszigetelés láthatatlan marad és nem vastagítja a konzolos szerkezetet. Itt találhatóak a csomóponti részletrajzok. Az így létrejövő kapcsolat lényegesen jobb hőtechnikai tulajdonsággal rendelkezik, mint a körbeszigetelt szerkezet. (2. kép)

Magyarországon egyre több tervező használja ezt a megoldást, illetve fordulnak a tervezéssel kapcsolatban műszaki szaktanácsainkhoz. Ennek megfelelően, úgy gondoltuk, hogy az alábbiakban néhány leggyakrabban felmerülő kérdéseket és azok lehetséges megoldásait bemutatjuk Önöknek.

Az Isokorb® elemet fel kell fektetni a falra?

A cél mindig az, hogy összefüggő hőszigetelő burok alakuljon ki a ház körül. Ha teherhordó fal külső hőszigetelő rendszert kap akkor az Isokorb® elemet a fal elé kell elhelyezni. (3. kép)

Ha nincs külső hőszigetelés, csak abban az esetben kell a fal felett az elemeket beépíteni.
(4. kép)

Milyen elemeket kell a loggiáknál alkalmazni?

A loggiáknál lehetőség van a szokásos konzolhoz alkalmazott Isokorb® K elemek helyett a költséghatékonyabb Isokorb® Q típusok beépítésére. A 4. ábrán azt mutatjuk be, hogy a loggia lemezszerkezete egy két támaszú tartóként működik. A harmadik (hosszabbik) oldalon csak a hőszigetelést kell beépíteni. (5. kép)

Egy másik megoldást a 6. kép mutatja, ahol a külső falak vonalában egy képzeletbeli rejtett gerenda alakul ki. Ilyenkor a rejtett gerenda QP elemmel kapcsolódik az épülethez. Az Isokorb® QP elemek erősségtől függően 30/40/50 cm szélességben készülnek és csak nyíróerőt tudnak felvenni. Az erkély belső oldalán 1 méter széles Q elemeket - vagy ha felfelé kialakuló nyíróerő is kialakulhat - akkor Q+Q elemet lehet elhelyezni.

Mivel a tervezés döntő fontosságú a minőség és a gazdaságosság szempontjából is, a Schöck cég mérnöki tanácsadással áll a tervezők rendelkezésére.